Коротко про історію постільної білизни

Сьогодні жодна людина не в змозі уявити свій повсякденний побут без постільної білизни. Ми сприймаємо постіль як належне та зовсім не задумуємося про те, що сторіччя тому люди не могли користуватися такими зручностями як ортопедичний матрац (або зручний диван) та зручна, чистенька і випрасувана постіль.

Повертаючись подумки у сиву давнину можемо уявити як первісні люди спочатку спали на холодній твердій землі навколо багаття, і лише з часом здогадалися влаштовувати собі зручніше місце для сну – у купі листя та трави.

І вже набагато пізніше з’явилася блискуча ідея, яка стала прообразом сучасного ліжка – підняти над підлогою платформу для сну. Цей винахід належить давнім єгиптянам, які почали влаштовували такі ліжка ще за 3000 років до нашої ери. Відтоді розпочинається історія сучасних ліжок та матраців.

Походження постільної білизни також сягає сивої давнини. У різних частинах світу найдавніші люди використовували для сну прості солом’яні килимки або хутра тварин. У деяких країнах використовувалися гамаки, усуваючи потребу в постільній білизні (якщо це дозволяв клімат місцевості).

Жінки загорнулися у ковдри в горах

Коли з'явилась недорога постільна білизна

Історія сучасної постільної білизни тісно пов’язана з історією ткацтва.

Оскільки льон є однією з найдавніших тканин, яку навчилася виробляти людина, він став однією з перших тканин для виготовлення простирадел. Від назви «льон» і походить англомовний варіант терміну «постільна білизна» – bed linen.

Постіль із льону була недешевою. Вирощування, збирання та ткання льону було важким завданням. Люди мусили довго й наполегливо працювати, аби виготовити достатньо полотна для одягу, серветок, хусток, а також простирадел та наволочок. Але це змінилося на початку 19 століття, коли було відкрито нову технологію виробництва бавовняного полотна – тканини для постільної білизни.

Завдяки винаходу машини, яка вміла відділяти насіння від бавовни (Cotton Gin) бавовняні тканини стали доступними та масовими. Це був початок розвитку абсолютно нової галузі. Ткацькі верстати ставали все більше механізованими, а бавовну стало набагато легше обробляти, ніж льон; це дозволило бавовні стати дешевим та якісним замінником льону. Можливість купити постільну білизну недорого покращила якість життя простих людей.

Коттон-джин

Із розвитком текстильного виробництва, почали з’являтися нові види тканин для постільної білизни – шовк, перкаль, атлас, фланель, полікотон та інші. І хоча штучні тканини (наприклад, поліестер) є дешевшими і невибагливі у догляді, вони не стають більш популярними, оскільки значно поступаються натуральним бавовняним тканинам за споживчими характеристиками.